01 OKT 2024

Az elektromos cigerettákról...

Címkék:

Az elektromos cigeretta veszélyei..

Az elektromos cigerettákról...

A közelmúltban közölt tanulmány rávilágít arra, hogy az elektronikus cigaretta miért káros, még akkor is, ha nem tartalmaz nikotint.(Elf Bar, Poco Bar..)

A kutatások során a e cigeretta hatására a tüdőben a lipidek (zsírok) rendellenes felhalmozódását fedezték fel.
Ez a felhalmozódás megakadályozza, hogy a makrofágok megfelelően reagáljanak a fertőzésekre. A makrofágok feladata, hogy felismerjék és elpusztítsák a tüdőbe kerülő káros organizmusokat. Tehát a nikotintól függetlenül az e-cigaretta gőzének tartós belélegzése rontja a tüdő működését és károsítják a védekező képességét, a kifújt vízpára ugyanis propilén-glikollal, glicerinnel, aldehid, keton és észter vegyületekkel telített.

A kísérletek arra világítotak rá, hogy a nagy dózisban, hosszan adagolt e-cigaretták – naponta háromszor 60 percig, megemelték a gyulladásos markereket, különösen az agyban. A szöveti változások összefüggésbe hozhatók a függőségi viselkedéssel, a szorongással és a depresszióval, amelyek további szerhasználatot és függőséget válthatnak ki.

Bár a gyártók szerint a füstmentes technológiák biztonságosak, és nem jelentenek veszélyt az egészségre de az orvosi tanulmányok szerint azonban e termékek használata során több nikotin, szén-monoxid és egyéb mérgező vegyület jut a légzőszervrendszerbe, mint a hagyományos cigaretták használatakor.


Országos Korányi Pulmonológiai Intézet szakorvosai is a közelmúltban arra hívták fel a figyelmet: a hevítéses, új generációs e-cigaretták is ugyanolyan függőséget okoznak mint a hagyományos cigaretták, illetve megemelik a szívfrekvenciát, a vérnyomást is. Az e-cigik a hagyományos cigarettával azonos vagy akár azt meghaladó mértékű rákkeltő és mérgező anyagoknak tehetik ki használóikat, hosszú távú használatuk tehát növelheti a daganatok kialakulásának valószínűségét. Megerősítést nyert az is, hogy az e-cigaretta használata gyengíti az immunrendszer kórokozókkal szembeni védekezőképességét, károsítja a légutak tisztítómechanizmusát, valamint elősegíti a baktériumok megtapadását és elszaporodását. Emellett egyes vizsgálatok szerint az e-cigaretta a hagyományos cigarettánál nagyobb mértékben okoz fogínygyulladást, a kilélegzett párában lévő részecskék ráadásul a használóval egy légtérben tartózkodó személyek egészségére is ártalmasak.

Hátrányos kozmetikai vonzata is van a e-cigeretta lelkes használóinak, hiszen az eszköz hosszútávon folytatott szívása elősegíti a mély ráncok kialakulását a száj körül.
Sajnos egyre több fiatal használja az elektromos cigerettát, már a 13-14 éves korosztály is érintett, sajnos sokszor szülői engedéllyel!
A tudat, hogy nem káros az egészségre, illetve hogy az adagolás nincs limitálva, mint a hagyományos cigerettáknál, megnöveli a használat időtartalmát, így a órákon keresztül megy a cigerettázás folyamata.

Kedves Szülők! Próbáljátok gyermekeiteket felvilágosítani az elektromos cigeretta káros hatásairól, valamint kedves egészségtudatos felnőttek, szokjatok le mielőbb a mindennemű dohányzásról.

A cigizés nem szexi!!!



A cikk szerzője:
Moncz Henriette szakoktató kozmetikus
Egészségügyi szakkozmetikus, lézerterapeuta
Olvass tovább

28 JÚN 2024

Az alkohol hatása a bőrre

Címkék: alkohol

Szerző: Moncz Henriette szakoktató kozmetikus



Nyár..hosszúra nyúlt vacsorák, fesztiválok.. és ami sokszor ezzel jár az alkoholfogyasztás.
Nem is lenne nagy baj, ha csak ritkán és csak mértékletességgel fogyasztanák.
De a napi rendszerességgel és több pohár alkohol fogyasztása nemcsak szervezetre, hanem a bőrre nézve igen káros hatással van.
Arc puffadás, bőrvörösség, rosacea, bőrmegvastagodás, ráncok, táskás, vörhenyes szemek.. a szeszesitalok messziről látható nyomokat hagynak a bőrön!


Az alkohol hatása a bőrre

Milyen tüneteket okoz az alkohol?


- Már kis mennyiségű alkohol is kitágítja a hajszálereket, rendszeres fogyasztása pedig rosaceát okoz, tartóssá teszi a kipirosodást, ami messziről kiabáló jele a alkohol fogyasztásnak.
- Nagy mértékben dehidratálja a bőrt, mivel vízelvonó hatása van, ennek következtében a bőrfelszín száraz, sérülésre hajlamos lesz. A szaruréteg megvastagodása miatt a bőrfelszín érdesebbé, húzódó érzetet kelt.
Az öregedési folyamatok felgyorsulnak, a ráncok mélyülnek. Az alkohol nagymértékben gátolja a sejtek regenerálódását.
Ödémás, puffadt lesz a bőr. Bár a felszínről elvonja a vizet, a kötőszöveti rétegben felhalmozza a nedvességet, vizenyős lesz a bőr. A legszembetűnőbb a szem alatti rész táskásodása, mert ott a legvékonyabb a bőr. A túlzott alkoholfogyasztás másik kiabáló jele a duzzadt felpuffadt arcbőr.
A tartós és nagymértékű alkoholfogyasztás hatására az arc színe megváltozik, matt, lilás-szürke tónusa lesz.
Az alkohol szervezetre való káros hatása nagymértékben rontja a bőr minőségét, befolyásolja a hormonális rendszert, az inzulinszintet, a szív és érrendszert, az emésztést és szinte az összes szervre romboló hatással van. Mivel a bőr tükrözi a belső folyamatokat, így elsőként a bőrön jelentkeznek az tünetek, ami a pattanásoktól az ekcémáig széles repertoárban hozzájárul bőrproblémákhoz.

Mi a teendőnk ha rendbe szeretnénk hozni a bőrünket?


Ha a megelőzésről már lekéstünk akkor az első, hogy fogyasszunk sok tiszta vizet, hogy tisztuljon a szervezetünk. Próbáljunk minél egészségesebben étkezni, vigyünk be a szervezetbe minél több ásványi anyagot és vitamint. Látogassuk meg kozmetikusunkat, hogy a dehidratált bőrünket professzionális hatóanyagokkal mély rétegekben táplálja. Ha megjelentek a hajszálerek, akkor IPL villanófényes kezeléssel lehet leghatékonyabban kezelni a problémát. Kérjen tanácsot szakembertől, hogy milyen esztétikai kezelések szükségesek az Ön bőrének személyreszabott kezeléséről.
Olvass tovább

28 JÚN 2024

Leégtem!..Mit tegyek??

Címkék: leégés

Berobbant a nyár, és megkezdődött a kényszeres napozások időszaka… Az UV index extrém magas értéket mutat, legyen bármilyen hőség, perzselő napsugárzás, forró kánikula, sokan még mindig égettetik magukat az izzó napsütésben.

Leégtem!..Mit tegyek??

Mi a leégés?

Égő, viszkető érzés, bőr vörösödés, fájdalomérzés ami tulajdonképpen a bőr gyulladásos folyamatát jelzi. A tünetek pár órával a leégés után jelentkeznek. Komolyabb esetben hólyagosodás is megfigyelhető. A hólyagok idővel felszakadnak, nedveznek, helyükön hámhiány, felszíni seb keletkezik. Még súlyosabb esetben hányinger, hányás, általános rossz közérzet kíséri. Néhány nap után lemezes hámlás figyelhető meg.


De miért veszélyes leégni?


I, II, III fokú napégés, “jó” esetben csak esztétikai problémát okoz, de sajnos nemritkán megindul egy rosszindulatú bőrreakció, ugyanis ha a a bőr felső rétege nem képes meggátolni az UV-sugarak mélyebb bőrrétegekbe való bejutását, akkor akár helyrehozhatatlan sejtkárosodás keletkezhet, aminek következtében rákos sejtek képződnek. Épp ezért nagyon fontos, hogy mindig védjük a bőrünket – a gyerekekét különösen!
A bőrsejtek NEM felejtenek! Lehet, rövid távon nem okoz problémát egy leégés, de az UV sugarak összegződnek a sejtekben, és évek elteltével hozhat komolyabb problémát (melanóma

De ha most nem is vesszük a súlyos következményeket, nézzük kozmetikai hatásait a féktelen napfürdőzésnek:
Az UV-sugarak bejutnak a bőr alsóbb rétegeibe, ahol többek között gyulladást provokálnak (bőrpír, fájdalom), így több szabadgyök termelődik.
Ennek eredményeképpen a kötőszövet tartósan károsodik, elveszíti rugalmasságát, aminek következtében drasztikusan ráncosodik, öregszik a bőr (photoaging).
A bőr folyton száraz, és vízhiányos lesz.
A sugárzás roncsolja a kollagén állományát, leállítja a kollagén és elasztin termelődést.
A napégés gyakori következménye az öregségi foltok, pigmentfoltok megjelenése.

Mit tegyünk ha leégtünk?

- Sajnos a legnagyobb óvatosság mellett is le tudunk égni. Ha ez megtörtént akkor néhány napig semmiképp ne menjünk a napra. Kenjük be a bőrfelszínt nyugtató (aloe vera, pantenol tartalmú) készítménnyel, súlyosabb égésnél gyulladásgátló kenőcsökkel.
Gyakran hűtsük vizes borogatással. Mellőzd a háziszerek alkalmazását, súlyos irritációt okozhat. Tejföl, túró… miegymás.

Olvass tovább

16 JÚL 2023

Nyári bőrbetegségek

Címkék:

Mi okozza a nyári bőrbetegségeket?

Nyári bőrbetegségek

Extrém módon változik az időjárás évek óta, és egyre jellemzőbbek a bőrelváltozások. Az elsőszámú veszély a túlzott, hirtelen napozás fényvédő krém nélkül.
Nagyon sok és akár életveszélyes következményei is lehetnek a napégésnek, éppen ezért már a nyár legelejétől kezdve egészen az évszak végéig magas faktorú fényvédőkrémeket kell használni, ha az ember strandra megy, de az arcot, nyakat, karokat akkor is be kell kenni, ha egyszerűen csak sétálunk a napon.


Gyakori nyári bőrbetegség a BŐRGOMBA is, amely nedves környezetben terjed leginkább. Nyáron a fürdők, közösségi helyek, közös zuhanyzók kedveznek a bőrgomba terjedésének. Tünete a viszketés, és a kipirosodott esetleg hámló bőrfelszín.
Megelőzésében a személyes higiénia a legfontosabb. Mindig viseljünk papucsot, illetve vigyázzunk, hogy bőrünk ne érintkezzen közvetlen mások által használt tárgyakkal. (szék, nyugágy stb). Nyugodtan lehet használni nyáron savas, fertőtlenítővel ellátott lemosókat, egyénenként változik az, hogy ki fogékonyabb a bőrgombára, és ki kevésbé.
Ha az immunrendszer gyengébb, sokkal hamarabb elkaphatja az ember a bőrgombát. De még a lelki állapottól is függ – ugyanis bizonyított tény, hogy ez is befolyásolja az immunrendszer működését. Ha észrevesszük magunkon a gombás tüneteket, akkor használjunk fungicid (gombaölő) kenőcsöket, ezek hamar elmulasztják a kellemetlen tüneteket.

Aki hirtelen kezd el napozni, a NAPALLERGIA tünetei jelentkezhetnek a bőrén. Ezek pici, hólyagszerű kiütések és heveny vörös foltok is lehetnek. Nemcsak pusztán az erős napfény válthatja ki, hanem az is, ha valaki valamilyen gyógyszert szed, vagy valamilyen kozmetikumot használva napozik. A vegyi anyagok és az erős napsugárzás találkozása is okozhat napallergiát. Megelőzhetjük, ha betartjuk a napozás szabályait: csak szűrt napfény érje a bőrünket, amelyet természetesen magas faktorú fényvédő krémmel kenünk be. Ha valaki fokozatosan kezd napozni,és ezeket a fontos szabályokat betartja, nem alakul ki a bőrön napallergia. A lebarnult bőrön már a legritkább esetben jön elő ez a betegség. Ha a tünetek nem enyhülnek antihisztamin, vagy gyulladáscsökkentő kenőcs használata javasolt.

Elronthatja az egy-két hetes nyaralást az úgynevezett MALLORCA ACNE.
Ezt a bőrbetegséget is a napozás váltja ki, de ilyenkor a faggyúmirigyek gyulladnak be. Több, vállon, nyakon, mellkason vagy arcon megjelenő, pattanásszerű gyulladásgóc jelenik meg.
Ha más éghajlatú országba megyünk nyaralni, könnyen előjöhet a Mallorca akne már az első vagy a második napon. Azt, hogy kinél miért alakul ki, nem lehet tudni pontosan. Ugyanazt tudom tanácsolni, amit már mondtam: fokozatosan kezdjünk el napozni, akkor elkerülhető a tünet kialakulása. Ha már előjöttek a tünetek fontos a bőr hűtése, a gyulladás csökkentése, illetve kerüljük a napfényt egy ideig. Ha van lehetőség forduljunk bőrgyógyászhoz!

Gyakori jelenség a MELEGKIÜTÉS.
Ilyenkor az izzadságmirigyek eltömődnek, és nem tud a verejték ürülni. Sokszor alakul ki pici babáknál is ez a jelenség, mert az ő hőháztartásuk még nem stabil. Ha észrevesszük a melegkiütéseket menjünk hűvösebb, árnyékos helyre, öltözzünk lengén, és elmúlnak a kiütések. Semmiféle orvosi kezelést nem igényel, legfeljebb hűsítő, nyugtató krémmel bekenhetjük a piros bőrrészt.

Rosszul hangzik a NAPGOMBA – amely szintén egy gombás fertőzés, de ez nem feltétlenül terjed emberről emberre. Ilyenkor kicsi, fehér pöttyök vagy foltok jelennek meg a bőrön. Bár ez nem biztos, hogy nyáron alakult ki, de mivel a bőrünk télen fehér, nem vesszük észre, csak a nyári hónapokban. Ilyenkor a bőr barnulni kezd, viszont a napgombával fertőzött terület fehér marad.
Ezt a betegséget lényegében saját magunktól kaphatjuk el. A fejbőrünkön található természetes gombák a testünkre kerülve pigmenthiányt okozhatnak – és ezért nem tud lebarnulni a bőr néhány helyen. Ezek lehetnek nagyon pici pöttyök, vagy foltok bárhol, vagy akár nagyobb kierjedésű is előfordulhat a háton.
Itt nem arról van szó, hogy kifehéredett a bőr, hanem arról, hogy nem tud lebarnulni a fertőzött területen. Persze nem mindenkinél reagál így a bőr a természetes fejbőr-gombára. Legtöbb embernél ez nem okoz gondot. Fontos itt is, hogy milyen erős az immunrendszerünk, és hogyan étkezünk.
Sajnos helyi kezelésre nincs lehetőség, a tünetek a bőr halványodásával csökkennek.

Sokan szenvednek EKCÉMÁTÓL, amely ugyan nem tipikus nyári betegség, de ilyenkor a legzavaróbb, ugyanis a fedetlen testrészeken azonnal látható ez a tipikus bőrgyulladás, amely viszkető, piros foltokban jelenik meg. Az ekcéma kialakulását befolyásolhatja genetikai hajlam, illetve itt is fontos az, hogy mennyire erős vagy gyenge a szervezetünk. Az ekcéma legtöbb esetben valamilyen belgyógyászati betegséget is jelezhet.

A bőrbetegségek többsége nem önálló betegség

Bőrünk egy tükör – a belső egészségünket tükrözi. Ahogyan említettem, az ekcéma és a bőrgomba kialakulása is visszavezethető belgyógyászati, vagy lelki problémákra. Az a gond, hogy sokszor eszünk feldolgozott élelmiszert. Ezekben rengeteg adalékanyag lehet, amelyet a szervezetünk nem tud feldolgozni, és ezáltal gyengül az immunrendszerünk. A glutén- vagy tejcukorérzékenység is járhat például különböző bőrtünetekkel. De a rossz étkezéstől alakulhat ki például a cellulit – vagyis narancsbőr – is. Ez ugyan nem bőrbetegség, de nagyon kellemetlen lehet. Genetikai okai is lehetnek a narancsbőr kialakulásának, de inkább már korunk tünetének nevezném. Már fiatal, sportoló lányokon is megjelenhet, nagyrészt a nem megfelelő étrend miatt. A feldolgozott élelmiszerek adalékanyagai lerakódnak – ez okozza a tüneteket. Ez nem zsírlerakódás – ahogyan sokan gondolják -, hanem a sejt közötti állományokban, a nyirokkeringésben lerakódott mesterséges anyag. Sok mozgással és étrendváltoztatással megszüntethető, és segíthetnek a speciális, keringést serkentő kozmetikai kezelések is.

A cikk szerzője: Moncz Henriette szakoktató kozmetikus
Olvass tovább

19 JÚN 2023

Intim szőrtelenítés

Címkék: intim szőrtelenítés / tartós lézeres szőrtelenítés az intim testájakon

Minden amit az INTIM SZŐRTELENÍTÉSRŐL tudni kell!

Intim szőrtelenítés

Szőrtelenítés szempontjából az egyik leggyakrabban érintett területek közé tartozik az intim szőrzet.
Szeméremszőrzeten sokkal erőteljesebb, vastagabb a szőrzet, ami a pubertáskori hormonális változásra vezethető vissza. A szőr erőssége és sűrűsége zavaró lehet a mindennapi életben és a gyakori szőrtelenítési eljárások, (borotva, gyanta), méginkább rontanak a komfortérzeten. A visszanövéskor szúrós kellemetlen érzetet kelt, valamint gyakorta előfordul a szőrtüsző gyulladás, főleg a bikinivonal környékén. Ezek a gyulladásos tünetek megnehezítik a szőrtelenítést, és nemritkán hegesedést okoznak a bőrfelületen.

Akár borotvát, akár gyantát, vagy epilátort használunk, jellemzően mindegyik módszer nagyon rövid megoldást nyújt a simaságra, és intim területeken fokozott érzékenységgel kell számolni.

Amennyiben nem szeretnénk több időt ezzel foglalkozni, érdemes az (elos) dióda lézeres szőrtelenítést választani, ami végleges megoldást nyújt az intim területek kezelésére.


Lehet e nyáron végezni a kezeléseket?
Igen. Mivel ez a terület kevésbé van kitéve a napsugaraknak, minden évszakban elvégezhető a kezelés. (A szolárium nem ajánlott!)

Mennyire fájdalmas az eljárás?
Bár az ELOS Diódalézeres kezelés a kombinált RF+Laser technológiának köszönhetően a legkevésbé fájdalmas eljárások közé tartozik, az intim területek elég érzékenyek szoktak lenni, így a kezelés előtt alaposan lehűtjük a területet, illetve szükség esetén lidocain-krémes érzéstelenítést alkalmazunk, ami nagy mértékben csökkenti a fájdalomérzetet.

Milyen területeket lehet kezelni?
Minden területet ahol szőr van. A területek meghatározása igény szerint történik. Van aki csak bikinivonalat szeretne kezelteni, de lehetőség van teljes intim részek, illetve farpofák és anus szőrtelenítésére is.

Hogyan kell megjelenni a kezeléseken?
A kezeléseket borotvált állapotban végezzük el. Legcélszerűbb előző este, vagy aznap reggel leborotválni a területet. Gyantázni nem szabad már a kezelés előtt 2 héttel.

Milyen gyakran végezzük a kezelést?
4-8 hetente kell elvégezni a kezeléseket. A kezelő fogja javasolni az alkalmak gyakoriságát. Ez függ a szőrnövekedési fázistól, és a szőrzet erősségétől és színétől. Nem érdemes a kezeléseket gyakrabban csinálni, mert nem lesz gyorsabb az eredmény. A lézer csak a növekedő (anagén) fázisban lévő szőrszálakra hat. Ezért kell kivárni a ciklusokat, így biztosítva, hogy egy időintervallum alatt a legtöbb növekedő fázisban lévő szőrszálat eltaláljuk.

Mennyi kezelés szükséges a szőrtelenség eléréséhez?
Általánosságban 6-8 kezelés szokott kelleni a 85-90%-os eredményhez. Azért nem írunk 100%-ot mert a szőrnövekedési ciklusnak mindig van 10-15 % amit az adott időszakban nem tudunk kiirtani. Ezek az alvó szőrszálak, amik lehet csak évek elteltével kerülnek növekedő fázisba. Ennek ellenére ezek a szőrszálak nem okoznak problémát, mert sokkal gyengébbek és kevésbé zavaróak, már csak egy egy szálként jelennek meg a területen.
A kezelés számot befolyásolják az alkati tényezők, gyógyszerek szedése, és némely hormonális betegség is. Férfiaknál mindíg 1-2 kezeléssel több szükséges, mint a nőknél az erősebb androgén hormontermelés miatt.

A lágy részeket nem károsítja a lézer?
Nem, bár érzékeny terület, az elos diódalézer nincs káros hatással a bőrfelszínre. A fényenergia célzottan hatol a szőrtüsző belsejébe, nem károsítja a környező szöveteket. Sőt! A lézerfényt használjuk bőrfiatalításra és hegkezelésre is, így a lézer 'mellékhatása', hogy a bőrfelületet megújítja. Ez különösen hasznos azoknál akiknék a begyullad szőrtüszők miatt heges lett a bőr.

A szőrtüsző gyullalladás befolyásolja a kezelést?
Nem. A gyulladásos területeket kifejezetten ajánlatos lézeres kezelés alá vetni. A lézeres szőrtelenítés után elmúlnak a gyulladások,kisimul és javul a bőrfelszín. A kezelés sorozat után pedig szinte teljesen elmúlik az adott területen a szőrtüsző gyulladás.

Mikor látom az eredményt?
Az első kezelés után már látványosan kevesebb szőr nő az intim területen. A szőrnövekedési ciklustól függően 20-25% szőrvesztés várható, de függ a szőrzet minőségétől is. Minél sötétebb és vastagabb a szőr annál jobb hatásra számíthatunk. Tehát itt az erős, sötét szőrzettel rendelkező egyének vannak előnyben, mert gyorsabb és látványosabb az eredmény, mint a világosabb szőrzetnél.
A kezelés után 2 hét múlva lesz látható a szőrvesztés, annyi idő alatt távozik a bőr rétegeiből az elhalt szőrtüszővel rendelkező szőrszál.


Tehát ha valaha is gondolkodtál az intim szőrtelenítésen, akkor azt ajánljuk ne várj tovább!
Szakemberünk 18 éve végez lézeres szőrtelenítést minden területen, magyarország legtapasztaltabb szakemberénél biztos kezekben lehetsz, és garantáltan sikeres lesz az eredmény!





Olvass tovább

Wellmed Stúdió Árlista
Wellmed Stúdió Online Bejelentkezés
Wellmed Stúdió Egészségpénztár elfogadóhely
Wellmed Stúdió Aktualitások
Wellmed Stúdió - A tulajdonosról